ErkėsErkės tai voragyviai (ne vabzdžiai), kurie siurbdami žmonių ir šunų kraują gali perduoti visą eilę pavojingų susirgimų. Patelės yra prisitaikę siurbti žmonių ir gyvūnų kraują: kūnas siurbiant kraują gali padidėti kelis kartus, turi duriamojo-siurbiamojo tipo burnos aparatą, kuriuo erkė laikosi prisisiurbusi prie gyvūno. Šuninė ir taiginė erkės paplitusios visame pasaulyje. Gyvena miškuose, soduose, ganyklose. Erkės būna prikibusios ant augalų – ypatingai geros joms gyventi sąlygos aukšta nešienauta žolė. Į žmogaus ar gyvūno kūną erkė įsisiurbia be skausmo, nes erkės seilėse yra nuskausminančiųjų medžiagų. Lietuvoje erkės aktyviausios balandžio–spalio mėnesiais. Erkės platina pavojingas ligas: erkinį encefalitą, Laimo ligą, babeziozę, erlichiozę. Šiomis ligomis gali sirgti ir žmogus, ir šuo.

Erkinį encefalitą sukelia virusas esantis erkių seilėse. Encefalito metu yra pažeidžiama galvos ir nugaros smegenų dangalai. Pasireiškia karščiavimu, pusiausvyros sutrikimais, vėmimu, vangumu, apatiškumu. Negydant šuo gali žūti.

Laimo ligą sukelia borelijos. Liga pasireiškia raumenų, galvos skausmais, temperatūros pakilimu, gyvūnas pasidaro apatiškas, vangus. Specifinis Laimo ligos simptomas – avietinės spalvos dėmė erkės įkandimo vietoje. Ligos negydant pažeidžiami sąnariai, galvos ir nugaros smegenys. Gyvūnas gali žūti.

Babeziozę sukelia pirmuonis. Įkandus erkei šie pirmuonys patenka į kraują ir parazituoja eritrocituose – raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Plačiau apie babeziozę galite [paskaityti čia].

Apsauga

Kad apsaugoti šunis nuo erkių rekomenduojama naudoti specialias apsaugines ir profilaktines priemones. Tai gali būti antkaklis (dažnai antkaklis turi nemalonų kvapą, dėl ko šeimininkai nelabai jį mėgsta) nuo erkių pagamintas specialiai šunims. Negalima naudoti šio antkaklio šuniukams jaunesniems kaip 6mėn., o taip pat nėščioms ir žindančioms kalėms. Jis atsparus vandeniui, todėl antkaklis išlieka efektyvus net šuneliui išsimaudžius Šis antkaklis veiksmingas 5 mėnesius.

Kita gana veiksminga apsauginė priemonė nuo erkių tai šuns purškimas specialiais apsauginiais medikamentais. Įdėkite savo vaistinėje parduodamo purškalo aprašymą Dėl vartojimo geriausiai yra pasitarti su “Ernista” veterinarijos gydytoju.

Jeigu jau jūsų augintinis susirgo nuo erkių įkandimo dėl gydymo geriausiai yra pasitarti su mūsų veterinarijos gydytoju, nes tik jis gali patarti kokį saugų preparatą vartoti. Imantis gydyti patiems tik galite dar labiau pakenkti savo šuniui – alerginės reakcijos gali pasidaryti didesnio intensyvumo.

Pirma pagalba jeigu radote įsisiurbusią į šuns kailį erkę:

  • Kuo greičiau reikia įsisiurbusią erkę pašalinti.
  • Jokiu būdu netepti riebalais, žibalu (dusdama erkė tik greičiau suleis į organizmą ligų sukėlėjus).
  • Geriausiai yra turėti specialų pincetą skirtą traukti erkėms. Tada reikia suimti erkę, kuo arčiau odos ir lėtai traukti sukant prieš laikrodžio rodyklę. Jeigu traukiate su rankomis užsidėti gumines pirštines. Ištrauktą vietą patepti antibakteriniu tepalu. Jeigu nepavyko pilnai pašalinti erkės – liko galvutė, nedraskyti. Patepti antibakteriniu tepalu. Galvutę kaip svetimkūnį organizmas pašalins pats.