Šeškų ir šeškių kastracija



Visiems be išimties laiku nekastruotų šeškų šeimininkams tenka susidurti su problemomis, kurias sukelia jų augintinių lytiniai instinktai. Tokias problemas gali išspręsti tik savalaikė kastracija.

Kastruoti šeškai nugyvena ilgesnį ir sveikesnį gyvenimą. Išnyksta „sezono“ metu atsirandantys elgsenos pokyčiai. Sumažėja rizika užsikrėsti infekcinėmis ligomis. Taip pat sumažėja tikimybė, kad jūsų šeškas bandydamas susirasti partnerį pabėgs, iššoks pro langą ir pan. Mažėja rizika sirgti onkologinėmis ligomis. Kastravimas niekaip neįtakoja medžioklės instinktų, ar žaismingos šeškų elgsenos.

Patinai

Patinai lytiškai subręsta maždaug 7 – 8 mėn., maždaug tokiame amžiuje jiems prasideda „sezonas“, kuris gali trukti 6 – 12 mėn. Jie pradeda žymėti savo teritoriją, palikdami nemalonų kvapą ir dėmes ant baldų, kilimų ir visų kitų jiems prieinamų daiktų. Maža to, pasikeičia ir pačio šeško kvapas, jis pradeda visiškai pateisinti posakį „smirda kaip šeškas“. Gana staigiai pasikeičia ir elgsena, gyvūnas gali tapti agresyvus, nepaklusnus. Tikimybė, kad „sezono“ metu šeškas nustos naudotis savo “tualetu“ lygi 90%. Patinai pasikeičia ir išoriškai – ant kailio atsiranda gelsvų dėmelių, šeškas stambėja, dažnai ima plikti uodega.

Kastruoti patinai nebežymi teritorijos ir blogas kvapas dingsta. Jiems praeina agresija, sukelta jų seksualinių „sezoninių“ problemų. Pasitaiko klaidingų nuomonių, kad kastruotas šeškas tampa stambus ir aptingęs. Kastravimas su tuo visiškai nesusijęs. Dar viena dažnai pasitaikanti klaidinga nuomonė – nuo patelių, su kuriomis „sezono“ metu poruojasi patinas, kiekio priklauso jo sezono intensyvumas ir trukmė. Tai visiška nesąmonė.

Priemonės mažinančios seksualinį aktyvumą „sezono“ metu, skirtos pavyzdžiui katinams, visiškai netinka šeškams ir tik kenkia jų sveikatai. Patino kastravimas – pakankamai nesudėtinga operacija, labiausiai paplitusi veterinarijos chirurgijoje, kurios metu, naudojant bendrą narkozę, patinams pašalinamos sėklidės. Pooperacinės komplikacijos pasitaiko ypatingai retai, jeigu operacija buvo atlikta kvalifikuotoje klinikoje.

Šeškai kastruojami 6 – 8 mėn. amžiaus. Patinus galima kastruoti ir „sezono“ metu, tačiau geriau tai padaryti prieš „sezonui” prasidedant.

Patelės

Svarbiausias dalykas kurį turi suvokti patelės šeimininkas yra tai, kad jeigu jis neplanuoja veisti šeškų – patelę būtina (!) kastruoti. 90% neporuojamų ir nekastruotų patelių nesugeba savarankiškai baigti rujos, užsitęsus rujai iškyla didelė grėsmė, kad ji baigsis gyvūnėlio mirtimi.

Patelės kastracija išsprendžia visas problemas, susijusias su galimais susirgimais, elgsena ir jaunikliais. Ši operacija atliekamą naudojant pilną narkozę ir tik chirurginėse patalpose. Patelės kastracija yra brangesnė ir sudėtingesnė operacija nei patino, todėl ją atliekantis veterinaras turi turėti patirties su šeškais.

Egzistuoja du šios operacijos atlikimo būdai:

  • Kiaušidžių pašalinimas paliekant gimdą (ovariektomija).
  • Kiaušidžių ir gimdos pašalinimas (ovariohisterektomija).

Specialistai iki šiol nepriėjo vienareikšmiškos išvados, kuris iš šių dviejų būdų yra geresnis. Nežiūrint į tai Lietuvoje dažniausiai taikoma ovariohisterektomija, kurią rinktis rekomenduojame ir mes. Tai eliminuos endometriozės (liga, kuria susergama, kai panašus į gimdos gleivinę audinys atsiranda ir veša už gimdos ertmės ribų) riziką ir kiaušidžių audinio regeneracijos, dėl kurios ir vėl išsivysto ruja ir tenka daryti pakartotinę operaciją, riziką.

Pooperacinė priežiūra nesudėtinga. Tereikia prižiūrėti patelę, kad ji nelaižytų žaizdos. Iš tualeto 3-ims dienoms, kad nebūtų kontakto su žaizda, geriau pašalinti kraiką ir vietoje jo naudoti tiesiog popierių. Galima uždengti kraiką grotelėmis.

Jei operacijai naudoti netirpstantys siūlai, po savaitės ar 10-ties dienų jie išimami. Patelė tuo metu jau būna pilnai atsigavusi.